PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO dotycząca czasowej organizacji pracy Przedszkola Miejskiego ,,Bajkowy Ogród” w Wiązowie prowadzona do stosowania w związku z realizacją zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem oraz zwalczaniem COVID-19 obowiązująca od 01.09.2020.Podstawa prawna1.Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374).2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. –Kodeks pracy (tekst jedn. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)Cel proceduryPrzedmiotem niniejszej procedury jest określenie szczegółowych zasad organizacji pracy na terenie Przedszkola, zapewniających bezpieczeństwo i ochronę przed rozprzestrzenianiem się COVID-19w okresie ograniczonego funkcjonowania tej placówki.Zakres proceduryZakres stosowania dotyczy:-wszystkich pracowników Przedszkola, świadczących pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii korona wirusa COVID-19 -wszystkich wychowanków, korzystających z opieki w Przedszkolu oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
1.Przed wejściem do budynku wymaga się, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos (rodzice zaopatrują się w rękawiczki i maseczki we własnym zakresie, natomiast płyn dezynfekujący będzie dostępny na stoliku przy wejściu do placówki).
2.Wymagane jest regularnie mycie rąk wodą z mydłem oraz dopilnowanie, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
3.Codziennie monitorowane i kontrolowane będą prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych -poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
4.W czasie przeprowadzania dezynfekcji będą ściśle przestrzegane zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji oraz przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
5.Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności ).
6.We wszystkich pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszane będą plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje.
Organizacja żywienia
1.Przy organizacji żywienia (kuchnia), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe –środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę koncentruje się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
2.Korzystanie z posiłków odbywać się będzie, w miejscach do tego wskazanych. Po każdym posiłku dokonane zostanie czyszczenie blatów stołów i krzeseł. Wielorazowe naczynia i sztućce myte będą w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub wyparzane.Profilaktyka wczesne –działania1.Edukacja dzieci w zakresie:• prawidłowego korzystania z sanitariatów• mycia i dezynfekcji rąk po skorzystaniu z toalety,• mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach,• prawidłowego zachowania się przy stole (korzystanie z własnych sztućców, spożywanie posiłków z talerza przeznaczonego dla danego dziecka, picie napojów tylko z kubka przewidzianego dla danego dziecka itp.),• zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzania paznokci,• prawidłowego zachowania się podczas kichania i kaszlu, wycierania nosa w jednorazową chusteczkę.2.W przypadku stwierdzenia u dziecka objawów, które mogą sugerować chorobę zakaźną, dziecko natychmiast zostaje odizolowane od pozostałych dzieci i przebywa w przedszkolnym izolatorium, pod opieką pracownika wskazanego przez Dyrektora, aż do momentu odbioru przez rodziców/opiekunów, którzy w trybie natychmiastowym są wzywani do przedszkola.
3.W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka.
4.Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych wychowanków przedszkola.
5.Pracownicy zaopatrzeni zostaną w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualne przyłbice, gumowe fartuchy z długimi rękawami.
6.Jeżeli nie można będzie zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku, zostanie odpowiednio zabezpieczyć przed używaniem.
7.Przeprowadzane będą szkolenia dla pracowników aby zwrócić uwagę na konieczność stosowania profilaktyki zdrowotnej, również dotyczącą ich samych.
8.W miarę możliwości unikać się będzie, takiego planowania zajęć, które doprowadza do rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
Działania w przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej w tym szczególnie COVID-19.
1.W przypadku stwierdzenia u dziecka objawów, które mogą sugerować chorobę zakaźną, dziecko natychmiast zostaje odizolowane od pozostałych dzieci i przebywa w przedszkolnym izolatorium, pod opieką, aż do momentu odbioru przez rodziców, którzy w trybie natychmiastowym są wzywani do przedszkola.
2.W przypadku stwierdzenia wystąpienia chorób zakaźnych lub przebywania na terenie przedszkola dzieci chorych należy wzmóc ochronę higieniczną, tj. zwiększyć częstotliwość mycia i dezynfekcji stołów, sanitariatów i zabawek.
3.W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka.
4.Lekarz rodzinny, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu wciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (czerwonka bakteryjna, dur brzuszny i zakażenia pałeczkami durowymi, grypa, w tym ptasia grypa u ludzi, krztusiec, legioneloza, odra, ospa prawdziwa, ospa wietrzna, płonica, różyczka i zespół różyczki wrodzonej, salmonelloza, wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia, z wyłączeniem wścieklizny, zakażenia i zatrucia pokarmowe o etiologii infekcyjnej nieustalonej).
5. Dyrektor przedszkola nie zgłasza wystąpienia choroby zakaźnej, jednakże prowadzi działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób (dodatkowa dezynfekcja, rygor higieniczny, zmiana diety, informacja dla rodziców/opiekunów prawnych pozostałych dzieci).
6. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych wychowanków przedszkola.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola.
1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
2. Pracownicy/obsługa Przedszkola będą poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem.
3. Na bieżąco będą śledzone informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pi lub https://www.gov.pl/web/koronawirust a także obowiązujących przepisów prawa.
4.W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie będzie odsunięty od pracy . Jednocześnie powiadomiona zostanie właściwa stacja sanitarno epidemiologiczna.
5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddany zostanie gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
6. Stosować się będzie zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
7. Ustalona zostanie lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pi odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Postanowienia końcowe
1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada Dyrektor Przedszkola.
2. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy Przedszkola oraz rodzice/opiekunowie dzieci.
3. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada Dyrektor Przedszkola.